Simferopol 10. marca (TASR) - Vodca krymských Tatárov, ktorí agitujú za bojkotovanie nedeľňajšieho referenda o odtrhnutí Krymu od Ukrajiny a jeho pripojení k Rusku, dnes povedal, že "o výsledku hlasovania už Moskva rozhodla".
Refat Čubarov to povedal v rozhovore pre agentúru Reuters. "Je to referendum naoko, pokus poskytnúť krytie pre túto agresiu," argumentoval. Hlasovanie by podľa neho znamenalo zradiť ukrajinský štát, ktorého dočasná vláda vyhlásila, že krymskí predstavitelia nemali právo vyhlásiť referendum. "Chcú, aby sa celý Krym stal kolektívnym kolaborantom," uviedol Čubarov.
Odmietol tiež, že by výzva na bojkotovanie referenda mohla vyústiť v oveľa pravdepodobnejšie áno pre spojenie s Ruskom. "Poukazujeme na absurdnosť tohto referenda," zdôraznil.
"Ak všetko pôjde podľa plánu napísaného v Moskve, bude to znamenať, že sa celý svet stal bezmocným pred nespravodlivosťou a silou... My nemáme ani zbrane, ani silu, aby sme sami zastavili túto nespravodlivosť," vyhlásil.
Moldavsko sa obáva "nákazlivého" separatizmu na ukrajinskom Kryme
Moldavský premiér Iurie Leanca dnes vyjadril znepokojenie nad krízou na ukrajinskom Kryme. Povedal, že je "nákazlivá" a mohla by vyvolať separatistické nálady aj v moldavskom separatistickom Podnestersku, kde sa hovorí po rusky a 2500 ruských vojakov tam stráži zásoby zbraní zo sovietskych čias.
Moldavsko sleduje s nervozitou krízu na Kryme, vzdialenom iba 360 kilometrov na východ pozdĺž pobrežia Čierneho mora.
"Napätá situácia na Kryme je hrozbou pre bezpečnosť celého regiónu. Vývoj situácie povedie k vzniku nových problémov a hrozieb, a to priamych aj nepriamych pre Moldavsko," povedal premiér reportérom po návrate z návštevy Washingtonu. Leanca zdôraznil, že jeho vláda je rozhodnutá presadiť integráciu s EÚ.
"Na Kryme Ukrajina čelí rovnakému problému ako Moldavsko pred 20 rokmi... Vzniklo tam nové ložisko separatizmu," citovala ho agentúra Reuters.
Podnestersko s pol miliónom obyvateľov si spravuje samo svoje záležitosti od roku 1992, keď viedlo krátku vojnu s moldavskou vládou v obave z možnosti spojenia krajiny s Rumunskom, s ktorým má Moldavsko spoločný jazyk a kultúru. Povstalecké ruskojazyčné Podnestersko považuje za svojho patróna Moskvu.
Jeho nezávislosť medzinárodné spoločenstvo neuznalo a Rusko zatiaľ odmieta prosby, aby prijalo Podnestersko do Ruskej federácie. Hoci Podnestersko bolo počas rokov predmetom radu rokovaní za účasti Ruska, EÚ a USA, zostáva "zmrazeným konfliktom".
Ruský vyslanec nedávno naznačil, že Moskva by mohla prerušiť Moldavsku dodávky energií, ak podpíše dohodu s EÚ, a dodal: "Dúfam, že nebudete mrznúť."
0